Školský bufet vs školská jedáleň

Autor: Jaroslav Kucek | 7.10.2014 o 23:20 | (upravené 1.11.2014 o 22:15) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  1304x

Reakcia na novelu školského zákona od poslankyne Zmajkovičovej.

Držím palce pani Renáte Zmajkovičovej pri realizácii novely zákona, ktorú navrhla.Takýto paškvil, aký predstavila, nie je hoden jej titulu. Ak si myslí,že touto formou boja dokáže proti obezite zvíťaziť, je na veľkom omyle. V prvom rade by si mala pozrieť jedálny lístok v školských zariadeniach a osobne sa oboznámiť s kvalitou potravín, z korých pripravujú jedlá. Človek v rannom veku potrebuje v prvom rade kvalitnú a vyváženú stravu. K tomu program na pohyb, myslím telesnú výchovu a šport na školách. Bol by som rád, keby sa pani Zmajkovičová vyjadrila k nutričnej hodnote tohoto jedálneho lístku. Ide o jedáleň ZŠ Tupolevova a podobné je to určite aj na iných školách.

 

Pondelok:

Polievka : Boršč s mäsom

I. stupeň: Moravské koláče 230g mlieko

II. stupeň: Moravské koláče 290g mlieko

 

 

Polievka, tá je v poriadku, až na to mäso. To spokojne môžeme nazvať hrou : Kto ma nájde, môže ma zjesť.

Moravské koláče, to učím svojho syna, že si môže dať koláč až vtedy,ak zjedol hlavné jedlo. Koláč má ako dezert a nie ako hlavné jedlo. Tak takéto hlavné jedlo ja nepovažujem za plnohodnotnú stravu pre dieťa vo vývine !

 

Utorok:

Polievka: Cesnaková so zemiakmi

 1. stupeň: Ryb. filé na vidiecky spôsob 48g, zemiaky varené 150g

  šalát mrkvový s jablkami

 1. stupeň: Ryb. filé na vidiecky spôsob 57g, zemiaky varené 200g

  šalát mrkvový s jablkami

  citronáda

 

Polievka je O.K., až na ten sušený cesnak. Rybie filé je zatiaľ ako tak, aj keď neuznávam mrazenú rybu. Väčšinou je v tom mäse viac vody, ako živín a opäť zemiaky. Ako keby nestačilo, že sú v polievke. Veď prečo vylievať vodu,kde sa varila príloha k super rybe.

 

Streda:

Polievka: Zeleninová závarka – krupicové halušky

 1. stupeň: Brav. stehno s lečom 42g zemiaky varené 150g

  šalát srbský,

  čaj ovoc. so sirupom

 

Polievka, ktorá obsahuje polotovar ako napríklad sáčková. Ako ochucovadlo do polievky je časť zeleniny a k tomu sušená zelenina, aby bola silná ako od babičky. Plus rôzne látky, ako sú konzervanty a ďalšie iné príchuťe,čo niekedy je ťažké identifikovať. Bravčové stehno, to si dám aj ja. Hurá, opäť zemiaky - možno sú aj včerajšie, ale nevadí.

 

Štvrtok:

Polievka: Zemiaková so zeleninou závarka ovsené vločky

 1. stupeň: Biftek rusky 60g knedľa kysnutá size="8pt" 90g

 1. stupeň: Biftek rusky 70g knedľa kysnutá 120g

  čaj zelený

 

 

Aby deti nazabudli, ako chutí zemiak, tak si ho dáme opäť v polievke. Biftek zvaný ruský, tak to je na zamyslenie. Konečne super jedlo, len by to nesmelo byť z mletého ( ktovie aké a odkiaľ) mäsa. Aj ja si dám mleté mäso, len musím mať istotu, že to nieje mäso,ktoré sa nepomlelo so všetkým, čo do toho spadlo. A knedľa, tá je predsa z bielej múky a múčne a výdatné jedlo mali v pondelok.

 

Piatok:

Polievka: Hrachová so zeleninou a zemiakmi

 1. stupeň: Strapačky s kyslou kapustou 240g

 2. stupeň: Strapačky s kyslou kapustou 300g

čaj ovocný s medom

   

   

  Polievka opäť obsahuje zemiaky, čo je už po štvrtýkrát v jednom týždni. A tie strapačky, ktoré sú určite plnohodnotné jedlo (čo je asi deklarované normou), by som odporučil naším cteným zákonodarcom. Hurá, čaj s medom konečne niečo vynikajúce na energiu !

   

  Bol by som nesmierne rád, keby naši zodpovední, nami volení zákonodarci skúsili aspoň týždenné stravovanie v školskej jedálni. Možno by sa už konečne zobudili a konečne by riešili problém s obezitou. Naše deti strávia niekoľko hodín (5 až 7 ) denne v škole. A takáto plnohodnotná strava, ktorá je im podávaná jednoznačne nastačí a ťahá ich to do bufetu. Tak mám otázku pre pani Renátu Zmajkovičovú.

  Je táto strava vyvážená a pestrá v týchto školských zariadeniach? Je to v poriadku? Ak áno, tak potom súhlasím, treba zrušiť všetký bufety a automaty, podporujúce obezitu.

  Legislatíva, týkajúca sa problematiky školského stravovania je pomerne slušne prepracovaná, len aproximácia v praxi je nedostačujúca! Čo robia kontrolné orgány ? Prečo nekonajú ? Všetci poznáme odpovede, už nadišiel čas, aby sa to zmenilo. Ide predsa o zdravie našich detí, ide o ich budúcnosť.

  Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
  Pridaj k obľúbeným

  Hlavné správy

  ŠPORT

  Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

  Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

  SVET

  Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

  Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


  Už ste čítali?